Tesla’dan ‘Aniden Hızlanan’ Araçlarla İlgili Açıklama Geldi

Geçtiğimiz haftalarda ihtar vermeden hızlanan araçlarıyla gündeme gelen Tesla, nihayet bu tezlere karşı sessizliğini bozdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada araçların ‘sorunsuz’ formda çalıştığı vurgulandı.

Hatırlayacağınız üzere elektrikli araba üreticisi Tesla, geçtiğimiz haftalarda kimi araçlarının ikaz vermeden hızlandığı gerekçesiyle eleştirilmişti. Beklenmedik bir halde hızlandığı söylenen bu 500.000 Tesla markalı araç içinse ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi (NHTSA) tarafından inceleme başlatılmıştı.

Tesla Model S (2012 ile 2019 arası), Model X (2016 ile 2019 arası) ve Model 3 (2018 ile 2019 arası) araçlarını kapsayan inceleme dâhilinde Tesla cephesinden rastgele bir resmi açıklama gelmemişti. Nihayet sessizliğini bozan şirket, yaptığı açıklamada “Sürücülerin araçlarının aniden hızlandığını tez ettikleri her hadisesi araştırıyoruz. Araçların datalarını aldığımız her durumda, arabanın tasarlandığı üzere çalıştığını doğruladık” tabirlerini kullandı.

Tesla: ‘Araçların düzgün bir halde çalıştığını kanıtladık’

Tesla’nın NHTSA da dâhil olmak üzere hükûmet yetkilileriyle uzun devrandır süregelen tartışmalı bir bağı bulunuyor ama bugünkü açıklamada Tesla, NHTSA’ya karşı şeffaf olduklarını ve beklenmeyen hızlanmalarla ilgili müşteri şikâyetlerini rutin olarak gözden geçirdiklerini söyledi. Bununla birlikte şirket, şikâyetlerin birçoklarını yetkililerle tartıştıklarını ve araçların düzgün halde çalıştığını kanıtladıklarını belirtti.

Tesla CEO’su Elon Musk, petrol şirketleriyle kontaklı kimselerin şirket hakkında bu türlü savlar yaydıklarını öne sürüyor. Elon Musk, farklı asıllarda 'borsa simsarı' olarak nitelendirilen bu bireylerin petrol şirketlerinden aldıkları destekle Tesla’yı güçlükle duruma sokmak istediklerini düşünüyor.

Tesla tarafından yapılan açıklamalar, tezlerin asılsızlığına ve bunun şirket için yapılan bir karalama kampanyası olduğuna işaret ediyor. Yeniden de şimdiye kadar pek çok Tesla kullanıcısının bu hikaye dışında Autopilot üzere farklı sıkıntılardan şikâyetçi oldukları biliniyor. Sizler bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu iddialar gerçekten de Tesla’yı sıkıntı duruma sokmak için mi ortaya atılıyor? Fikirlerinizi icmaller kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink