Tesla Kazasında Ölen Apple Mühendisiyle İlgili Yeni Gelişme

2018 yılında gerçekleşen ve bir Apple mühendisinin hayatını kaybetmesine neden olan bir trafik kazasıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Ölen mühendisin avukatı, yaptığı haberlendirme içtimasında mühendisin kazanın sabahında aracındaki otonom sürüş sisteminde sorun olduğunu bildirdiğini açıkladı.

Geçtiğimiz dönemlerde sizlerle bir haber paylaşmış ve bu haberimizde bir Apple mühendisinin Tesla Model X'i ile kaza yaptığından ve kaza sonucunda hayatını kaybettiğinden bahsetmiştik. Bir yıldan daha uzun bir müddet evvel gerçekleşen bu kaza ile ilgili şimdi bazı haberler paylaşıldı. Ortaya çıkan malumatlar, kazada hayatını kaybeden Apple mühendisi Walter Huang'ın başına bir kaza gelebileceğinden haberdar olduğunu ortaya çıkardı.

Huang, Silikon Vadisi'nde çalışan bir mühendisti. İş mahalline sahip olduğu Tesla Model X aracı ile giden mühendis, aracın otonom sistemlerini de sık sık kullanıyordu. Velev Huang, o kazanın sabahında eşine bu durumu bildirmiş, aracın yoldayken belli başlı bir ortam içinde yoldan çıkma eğilimi gösterdiğinden bahsetmişti. Lakin bu elim kaza ile ilgili yaşanan vukuatlar, bu kadarla da sonlu değil.

Tesla Model X'in bariyerlere çarptığı ve Apple mühendisinin hayatını kaybettiği kaza, “U.S. 101” karayolunda gerçekleşti. Huang'ın avukatına ve duruşmaya sunulan delillere nazaran bu yolun muayyen bir kesiminde navigasyon yanlışı bulunuyor. Yani Tesla'nın navigasyon sisteminde bulunan bir cürüm, tam da kazanın gerçekleştiği mahalde patlak veriyor. Velev Apple mühendisi de bu bahsin uzun vadedir farkındaydı.

Apple mühendisinin avukatı, Huang'ın bu mevzuyla ilgili olarak Tesla'ya da başvurduğunu ortaya çıkardı. Argümanlara nazaran mühendis, daha evvelki yolculuklarında da aracın anlamsızca yan değiştirdiğini fark etmiş, bunun bir sorun olduğunu düşünerek Tesla servisine gitmişti. Gelgelelim Tesla servisindeki eksperler, rastgele bir sorun tespit edememişti. Bu nedenle daha sonradan kazaya karışacak olan Tesla Model X, rastgele bir süreç yapılmadan sahibine teslim edilmişti.

U.S 101 karayolunun tıpkı kesiminde, en az beş kazanın yaşandığı bildiriliyor. Yapılan açıklamalara nazaran bu kazaların olmasının esas nedeni, yol üzerinde bulunan beton bloklar. Enteresan bir halde hem Apple mühendisinin yaptığı kazadan evvel hem de sonra, tıpkı beton bloklara çarpan araçlar oldu. Lakin Tesla Model X'te otonom sürüş özelliği olmasına karşın bu beton bloğa 117 kilometre süratle nasıl çarptığı konusu, şimdi aydınlanmadı.

ABD'nin Ulusal Ulaşım Güvenlik Şurası, 25 Şubat'ta bir içtima düzenleyecek ve bu içtima kapsamında bir kişinin hayatına mal olan bu trafik kazasının nasıl gerçekleşmiş olabileceğini görüşecek. Bu içtimanın, Apple mühendisinin ömrüne mal olan kazayı aydınlatacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink