Samsung, Üçüncü Nesil HBM2E Belleği Flashbolt’u Duyurdu

Samsung, data aktarım suratında adeta devrim yapacak üçüncü nesil HBM2E belleği Flashbolt’u duyurdu. Üçüncü nesil yeni bellek, evvelki nesle ilişkin olan Aquabolt’a kıyasla %75’lik bir sürat artışı sunabiliyor.

Gelişmiş bellek teknolojisinde yerkürenin sayılı şirketlerinden olan Samsung, bugün Flashbolt ismi verilen üçüncü nesil ‘High Bandwidth Memory 2E’ (HBM2E) belleğini duyurdu. Yeni 16 GB HBM2E, bilgi süreç sistemlerinin performansını en üst seviyeye çıkaracak ve sistem üreticilerinin; üstün bilgisayarlarını, yapay zekâ odaklı done tahlillerini ve son teknoloji grafik sistemlerini geliştirmesine yardımcı olacak.

Samsung Bellek Satış ve Pazarlama Yönetici Yardımcısı Cheol Choi, yeni tanıtılan bellek ile ilgili “Bugün, mevcut olan en yüksek performanslı DRAM'in piyasaya sürülmesiyle hızla büyüyen yüksek kaliteli bellek pazarındaki başkan rolümüzü geliştirmek için kritik bir adım atıyoruz” tabirlerini kullandı. Choi, laflarına “Samsung, global bellek pazarındaki gücünü pekiştirirken nitekim farklılaşmış tahliller üretme lafını bölgesine getirmeye devam edecek” halinde devam etti.

Yeni nesil Flashbolt neler sunuyor?

Evvelki nesil 8 GB HBM2 ‘Aquabolt’un iki katı kapasite sunacak olan Flashbolt, yeni nesil malumat süreç sistemlerini değerli ölçüde güzelleştirmek için performans ve güç verimliliğini de önemli manada geliştiriyor. Bu noktada Güney Koreli firma, 16 GB’lık yeni belleğin 3,2 Gbps data aktarım suratına sahip olduğunu söylüyor.

3.200 MHz'de çalışan Flashbolt, 1.024 bit bellek arayüzüyle 410 Gbps bant genişliği sunuyor. Bununla birlikte Samsung, belleği 4.200 MHz'de çalışacak halde test etti ve bant genişliğini 538 Gbps’e kadar çıkardı. Yapılan bu testler, yeni HBM2E’nin büyük bir overclock potansiyeline sahip olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Bir kıyaslama yapacak olursak Samsung’un bir evvelki nesil HBM2 belleği Aquabolt, yekun 8 GB kapasiteye sahipti, 2.400 MHz’de çalışıyordu ve yığın başına maksimum 307,2 Gbps bant genişliğine ulaşabiliyordu. Flashbolt’un 538 Gbps’lik bant genişliği ise Aquabolt’a kıyasla %75’lik bir artış sunabileceği manasına geliyor. Firma, yüksek suratlara çıkabilen Flashbolt’un üretimlerine yılın birinci yarısında başlamayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink