Kuzey Kutbu’nda Metan Salınımı Sıcak Noktaları Tespit Edildi

Gezegenimizin en süratli ısınan nahiyelerinden olan Kuzey Kutbu’nun atmosfere saldığı metan gazının ölçülmesinde kıymetli bir yol kat edildi. 2017 yılında NASA tarafından 30.000 kilometrekarelik alan tarandı ve kutuptaki metan gazı salınım noktaları tespit edildi. Gelin datalara yakından bakalım.

Salınım noktalarını tespit etmek ve buna nelerin yol açtığını öğrenmek, bir yerin global iklim değişikliği üzerindeki tesirini kestirim etmeye bizi bir adım daha yakınlaştırır. Gezegenimizin en süratli ısınan kesimlerinden olan Kuzey Kutbu'nda münhasıran metan gazı salınımı hakkında daha ziyade malumat edinmek iklim değişikliği konusunda çok kıymetli bir adım.

Yerküredeki sıcaklık yükseldikçe Kuzey Kutbu'ndaki toprağın 'permafrost' adı verilen donmuş katmanı çözülmeye başlar ve bu katman, atmosfere metanla birlikte sair sera gazlarını salar. Münhasıran metan salınımının ısınmayı daha da hızlandırabileceği düşünülüyor. Bunun boyutlarını öngörebilmek için ne kadar metanın atmosfere salındığını ve bu salınıma hangi çevresel faktörlerin ne devir tesir ettiğini bilmek kıymet taşıyor.

30.000 kilometrekarelik alan tarandı:

Bununla birlikte bu vazife bir epey beceri gerektiriyor. Binlerce kilometrekarelik sahaya yayılan kutbun birçok kişilerin erişimine örtük. Bu erişilmezlik, altyapı düşünüldüğünde bölge gözlemlerini sonlandırıyor. Başkaca uydu gözlemleri de bilim kişilerinin anahtar modelleri ve küçük ölçekli çevresel tesirlerin metan yoğunlaşmalarını tespit etmeleri için ehliyetli ayrıntıyı sunmuyor

Yeni çalışmada NASA'nın Kuzey Kutbu Kırılganlık Deneyi (ABoVE) ile birlikte bu zorluğun üstesinden gelindi. 2017 yılında, Havadan Görülebilen Kızılötesi Görüntüleme Spektrometresi (AVIRIS-NG) ekipmanıyla donatılan uçaklar, Kuzey Kutbu'nda yaklaşık 30.000 kilometrekarelik bir yerde metan sıcak noktalarını tespit etmeyi başardı.

NASA'dan Clayton Elder, hava aracı sensörüyle taraf arasında 3.000 ppm'nin üzerinde olan kısımları sıcak nokta olarak düşündüklerini ve deney sonucunda 2 milyon sıcak nokta tespit ettiklerini belirtti. Done kümesine bakıldığında araştırmacılar bir model de keşfettiler. Ortalama olarak metan gazı sıcak noktaları, çoğunlukla göl ve derelerin 40 metre civarında ağırlaşıyor. 40 metrenin ötesine geçilince sıcak noktalar kademeli olarak seyrek hâle geliyor ve su kaynağından 300 metre uzağa gelindiğinde neredeyse büsbütün kayboluyor.

Araştırmayı yapan bilim kişileri, 40 metrenin neden 'büyülü sayı' olduğunu şimdi bilmediklerini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink