Intel’in Sunucu Platformu Whitley Büyük Yeniliklerle Geliyor

Intel ve AMD arasındaki yarışma kızışacak üzere görünüyor. Birtakım kaynaklarda Intel’in beklenen Whitley platformu hakkında birtakım argümanlar ortaya atıldı. %100’e kadar artış göstererek öne çıkması beklenen Intel’in yeni eseri hakkında ortaya atılanlar gerçekçi duruyor mu? Performans konusunda yarışan ikiliden kazanan taraf bu kere kim olacak?

Intel'in yaklaşan Whitley platformu hakkında yeni gelen haberlere nazaran, sunucu platformu birtakım etkileyici sonuçlara sahip olacak üzere görünüyor. 10 nm işlemciyle üretilen Whitley sunucu platformu, Purley'den sonra gelecek ve Intel'in sunucu ekosistemini 10 nm'ye geçirecek. Bu kriterlere dayanarak kullanıcıların eski nesil Xeon kesimlerine kıyasla performansta katiyen büyük bir artış görmeleri bekleniyor.

Intel'in Sunny Cove mimarisine dayanan Ice Lake CPU'larının, şirketin CPU mimarisinin performans ve güç verimliliğinde büyük kazanımlar göstermesi bekleniyordu. Firma, kullanıcıları Sunny Cove'un devrimci olacağı fikrine esasen alıştırmış olsa da, bunun kapsamlı hali birinci sefer ortaya çıktı. Intel'in mevcut sunucu tarafı platformuna Purley dendiğini ve Purley'nin çalışmasını sağlayacak Ice Lake yongasını destekleyecek platformun Whitley olarak isimlendirildiğini burada hatırlatalım.

Büyük RAM serisi ve Microsoft Server OS tarafına baktığımız vakit, söz konusu kısmın 12 çekirdekli / 24 iş parçacıklı bir işlemci olduğu ve bu işlemciyi Ice Lake SP serisinin alt ucuna yerleştirdiği görülüyor. Fark edebilecğeimiz başka bir noktaysa CPU'nun 2,7 GHz'lik bir turboya sahip olması. Bu, çağdaş Intel işlemcilerin ulaştığı saat suratlarından çok daha az ancak saat suratları bir prototip kıymetinde ve testlerden sonra katiyetle artacağı da biliniyor.

Performansta büyük artış olacak

Yeni CPU'nun ne kadar performans elde edebildiğiyse görenleri şaşırtan bir noktada yan alıyor. Intel Whitley Ice Lake SP CPU örneğinin, yaklaşık 28.000 puanlık çok çekirdekli bir puan aldığı bildiriliyor. Bu, bir evvelki Purley platform çekirdeğinin neredeyse iki katı olan bir performans mealine geliyor. Bahis hakkında Intel’in AMD’den alarak bünyesine kattığı Jim Keller’ın bir mimari sihirbaz üzere yeteneklerini göstermeye devam ettiği tahlili da yapılıyor. 

Ortaya çıkan haberler ve kıyaslamalar son eserin uzaktan göstergesiyse, Intel'in 10 nm işlemcileri konusunda tezinden vazgeçmediğini söyleyebiliriz. Yine de kesin sonuçlar kullanıcı tahlilleriyle netlik kazanacaktır. Gelecek yeni haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink