Intel, 500 W’lık Xe GPU’lar Üzerinde Çalışıyor

ABD’li teknoloji devi Intel’in 500 W’lık Xe GPU’lar üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Daha çok olgu merkezlerinde kullanılacak olan bu GPU’ların standart kullanıcılar içinse 75 W, 150 W ya da 300 W olacağı düşünülüyor.

2019’un başlarına ilişkin olduğu varsayım edilen ve yeni gün yüzüne çıkan dokümanlar, Intel Xe GPU mimarisinin kabataslak nasıl olacağıyla ilgili kimi haberleri ortaya koydu. Dokümanlara nazaran Intel, 400/500 W TDP’li 512 EU kartlar üzerinde çalışıyor olabilir lakin odaklanacağımız kısım 75/150 W TDP’li standart kullanıcı için çıkacak olan grafik kartları olacak.

Doğal ortaya çıkan bu haberlerin şimdi resmen onaylanmadığını hatırlatalım. Mart ayı ortalarında gerçekleşecek olan Oyun Geliştiricileri Konferansı’na (GDC) kadar Intel Xe ile ilgili rastgele bir haberin açıklanması beklenmiyor. Münasebetiyle Intel bir sürpriz yapmadığı sürece bu malumatlar yaklaşık 1 ay kadar daha doğrulanmamış halde kalacak.

Intel Xe GPU:

Intel, yedi GPU’sunu 'ATS Enablement Platform'da listeledi. Bu yedi GPU’dan dört tanesi SDV (Yazılım Geliştirme Aracı) GPU’suyken üçü ise RVP (Kaynak Onaylama Platformu) CPU’suydu. Bunlardan her ikisinde de 1, 2 ve 4 kesim yapılandırması bulunuyor. Her kesim ise 128 EU’dan oluşuyor.

Bu modüller arasında en çok dikkat çekeni 48 V ile çalışabilen HBM2e bellek ve PCle 4.0 ile entegrasyonlu 512 EU 500 W GPU oldu. Natürel bu, standart kullanıcılar için değil sunucular için iyi bir donanım.

Listedeki tek modüllü donanımlar daha çok standart kullanıcılara hitap ediyor. Wilson Point ile olan uyumluluk, Intel’in tek kesimli Intel Xe grafik kartlarının standart tüketici sınıfı anakartlarla uyumlu olacağını gösteriyor. Dokümanlarda ortaya çıkan haberlere nazaran bu sınıfta 128 EU yonga kullanılacak.

Intel Xe-LP, Xe-HP ve Xe-HPC mikromimarilerinin bu yığın içerisinde nasıl mahal alacağı konusu da şimdi netleşmiş değil. Xe-HPC’nin Ponte Vecchio ile birlikte 2021 yılında çıkacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink