Hyundai Yeni Arabalarında V2X Teknolojisi Kullanacak

Güvenlik yerinde geliştirmeler yapmak için İsrailli şirket Autotalks’la anlaşan Hyundai, yeni otomobillerinde V2X teknolojisini kullanmayı planlıyor. Autotalks’un ürettiği V2X üniteleriyle birlikte trafikte maksimum güvenlik ve akıcılık sağlanması amaçlanıyor.

Güney Koreli araba üreticisi Hyundai, V2X teknolojisini yeni otomobillerinde kullanmayı planlıyor. Açılımı ‘Araçtan Her Şeye’ manasına gelen ‘Vehicle to Everything’ olan teknolojinin, otomobilleri trafikteki birtakım nesnelerle irtibatta tutarak güvenliği sağlayacağı söyleniyor.

İsrailli şirket Autotalks, V2X üniteleri üretiyor. Bu üniteler; otomobilin sürat, konum ve yan haberini daima olarak denetliyor. Sürücülerin fark etmediği ve kazaya sebep olabilecek durumlarda ihtar vermek üzere yararları olan bu sistemin 2021 yılından itibaren Hyundai otomobillerinde kullanılması planlanıyor.

V2X nedir?

V2X, otomobillerin trafikte arabayı etkileyen her şeyle etkileşimde olup karşılıklı malumat aktarımı yapmasını sağlayan bir güvenlik teknolojisidir. Trafik ışıkları, levhalar, hizmetliler ve bu teknolojiye sahip gayri araçlar; muhabere sağlanan nesnelerden kimileri. V2X'te V2I, V2N, V2V, V2P, V2D ve V2G gibi birtakım muhabere teknolojileriyle de muhabereye geçebilir. 

V2X, büyük kazaları önleyebilir:

Bu, gelecekte her aracın ve trafik ögesinin birbiriyle etkileşimde olması için büyük bir adım. Bu amaca ulaşılırsa trafiğin büsbütün inançlı, akıcı, konforlu ve nizamlı olacağı öngörülüyor. Şimdilik bu teknolojiyi taşıyan araçların göreceği yarar minimum seviyede olacak çünkü V2X, şimdi çok ziyade otomobilde ya da yolda kullanılan bir teknoloji değil lakin yaygınlık devirle artacak.

Bu teknoloji, gereğince yaygın hâle geldiğinde sürücüler için hayati rol üstlenecek. Örneğin bir otomobil, bir tehlikeyle karşılaşıp aniden durduğunda ardındaki otomobiller da tehlikeli ortama ulaşmadan duracak. Tehlikenin fark edilmesi, otomatik sürücüye ya da insan sürücüye bırakılmayacak ve kaza, yaklaşmadan önlenecek.

Elbette asıl soru şu: Sürücülerin sıkı denetlemeler altına girdiği ve her türlü kural ihlalinde büyük cezalar ödediği yerkürede kişiler hakikaten bu teknolojiye sahip otomobiller almak isteyecek mi? Siz de kendi karşılığınızı icmaller kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink