Fotoğrafları Netleştiren Yapay Zeka Geliştirildi

Bir küme araştırmacı, fotoğrafları netleştiren yapay zekâ geliştirmeyi başardı. 8 bin 422 fotoğraflık bir data seti oluşturan araştırmacılar, yeni geliştirdikleri bir teknik sayesinde fotoğrafları netleştirebildiler.

Fotoğraf çekimi sırasında arkadaşlarının yaptığı şakaya gülüp hareket ettiği için fotoğraflarda bulanık çıkanlardansanız bu haber sizi mesut edebilir. Inception Institute of Artificial Intelligence, Beijing Institute of Technology ve Stony Brook University’den araştırmacılar, bu sorunu çözmek için harekete geçti.

Araştırmacılar, fotoğraflarda bulanık görünen kişilerin imgesini netleştirebilen bir yapay zekâ geliştirmeyi başardılar. Bulgularını ‘İnsan Farkındalıklı Hareket Netleştirme’ başlıklı makalede yayınlayan araştırmacılar, geliştirdikleri prosedürün şu anda var olan hareket netleştirme yollarından daha yeterli çalıştığını tez ediyorlar.

Üç aşamalı bir netleştirme modeli:

Fotoğrafların ön ve art planları çeşitli nedenlerden ötürü manzara bozulmasına maruz kalır. Bu nedenler arasında kamera ile nesne arasındaki göreceli hareket, uzaklık ve manzara düzlemi üzere parametreler taraf alıyor. Makalede araştırmacılar, insan farkındalığı olan bir netleştirme modeli geliştiriyorlar. Bu model, ‘üç aşamalı kodlayıcı / şifre çözücü mimarisi’ üzerinde şekilleniyor. Model, ön plandaki bulanık nesnelerle (insan yüzleri) art plan arasındaki hareketten asıllı bulanıklığı düzeltiyor.

Bu üç aşamalı mimaride birinci iki kısım ön plandaki insan yüzlerinin ve art plandaki ayrıntıların keskinleştirilmesinden sorumlu. Üçüncü kısımdaysa evvelki iki kısımdan gelen netleştirme haberi birleştiriliyor.

Araştırma kapsamında ekip ‘Humanaware Image Deblurring’ (HIDE) ismi verilen ve 8 bin 422 çift fotoğraftan oluşan bir done seti oluşturdu. Bu fotoğraflar, yüksek süratli bir kameradan elde edildi ve her çiftten biri bulanık, başkasıysa birincisinin sertleştirilmiş versiyonu biçiminde kullanıldı.

Model, Nvidia Titan X GPU’da eğitildi ve HIDE data setiyle birlikte GoPro Hero kamerasıyla çekilmiş 240 FPS 720p bulanık ve sertleştirilmiş videolar kullanıldı. Böylelikle yekun fotoğraf sayısı 10 bin 742’yi buldu. Araştırmacılar, GoPro data setinin sadece art plan düzeltme sisteminin eğitilmesi için kullanıldığını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink