Corona Virüsünün Yeni Görüntüleri Yayınlandı

ABD’den bilim kişileri, on binlerce kimseyi tesiri altına alan corona virüsünü görüntülediler. Araştırmacılar, corona virüsünün imgesini elde edebilmek için iki farklı elektron mikroskobu kullandılar.

Corona virüsü şu ana kadar yaklaşık 60.000 kimseyi tesirine altına alırken 1370 kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldu. Virüsün tedavisi konusunda ise bilim kişilerinin çalışmaları devam ediyor.

ABD’de bulunan Ulusal Alerji ve Bulaşık Illetler Enstitüsü’nün Rocky Mountain Laboratuvarları’ndan (RML) bilim kişileri, corona virüsünü görüntülediler. Araştırmacılar, corona virüsünü görüntülemek için iki farklı tip elektron mikroskobu kullandılar.

Virüsler, bir esirgeyici bir protein tabakasının içinde DNA yahut RNA’dan yalnızca birine sahip olan küçük yapılardır. Virüsler, tipik bir ışık mikroskobu ile görüntülenemeyecek kadar küçüktür. Bu nedenle virüslerinde görüntülenmesinde elektron mikroskobu kullanılır. 

Rock Mountain Laboratuvarları’ndan bilim kişileri da corona virüsünü görüntülemek için iki farklı yüksek çözünürlüklü elektron mikroskobu kullandılar. Araştırmacılar, corona virüsünün görüntülenmesinde tarama elektron mikroskobu ve iletim elektron mikroskobunu kullandılar. Her iki mikroskop tipinde de imaj elde etmek için ışık demeti konumuna odaklanmış elektron demetleri kullanılır. Odaklanmış elektron demetlerinin gönderilmesinden sonra elde edilen manzaralar sonradan renklendirilir. 

RML’de yapılan yeni tip corona virüsünün görüntüleme çalışmasında virüsün, 2012 yılında ortaya çıkan MERS ve 2002 yılında ortaya çıkan SARS virüslerine benzeri olduğu belirlendi. Her üç virüs tipi de taç yapıya sahitir. Corona ismi de zati Latince taç demektir. Virüslerin isimlendirmesi de buradan gelmektedir.

Corona virüsünün elektron mikroskobu altında elde edilen imajı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink