Canon, Sahte Batarya Satanlara Karşı Açtığı Davayı Kazandı

Canon, kendi bataryaları üzere gözüken uydurma bataryalar üretip eBay üzerinden satan bireyleri yetkili mercilere şikayet etmişti. Firma açılan davayı kazanmayı başardı.

Bir firmanın eserine muadil lakin yan sanayi ve görece daha düşük kalite eserler üretip piyasaya sürebilirsiniz. Birçok durumda bu hareketiniz firmaların kendinden bile çok büyük bir reaksiyon çekmeyebilir. Bir firmanın markasını ve dizaynını külliyen alıp onun kopyasını üretmek ise cürümdür

Canon, firmanın ürettiği bataryaların sahtesini satan iki eBay satıcısına karşı dava açmıştı. firma bu davaları kazandığını açıkladı. İki sayısı çok gözükmeyebilir lakin firmanın ciddiyetini göstermesi açısından değerli. 

Canon’dan resmi açıklama

Umumide firmalar, bu cinsten davaların akabinde basın açıklaması gerçekleştirmez. Yapan firmalar da umumide Disney üzere cümbüş dalında yan alan firmalar olur. Canon’un duruşma sonuçlarını basın açıklaması ile duyurması da bu açıdan dikkat cazip. 

Canon ABD ve Canon Japonya tarafından açılan dava sonucunda iki kişinin uydurma Canon eserleri satmasının önüne geçildiği ve bu kimselerin önemli bir para cezasına çarptırıldığı belirtildi. Şahısların Canon markasını olursuz kullanmak ve düzmece eserler üretmekten ötürü ceza aldığı belirtildi. 

Firma bu hamleyle kendi markasını koruduğu kadar Canon müşterilerinin ve cihazlarının sıhhatini da müdafaayı amaçlıyor. Sonuçta uydurma pillerin nasıl yapıldığı, elektrik devrelerinin nasıl olduğu bilinmiyor. Ayrıyeten performansı sistemsiz olan piller patlama yaşanmasına neden olabiliyor.

Canon, markayı ve tüketicileri korumak istiyor

Bir anda patlayan “Canon” bataryaları haberlerinin interneti sarması katiyetle firma için bir halkla ilgiler felaketi olacaktır. Bu türlü bir durumda firmanın patlayan bataryaların aslında uydurma bataryalar olduğunu ispatlaması da epey uzun sürebilir. Firma batarya sahteciliği konusunda çok önemli, velev bu hedefle kurdukları bir sahifeleri ve bir de uydurma batarya meale sistemleri medyaları var. (Videoyu en aşağıda görebilirsiniz.)

Canon olağan ki düzmece batarya üreticilerinin maksadında olan tek firma değil. Nikon da kendi düzmecelerini üretenlerle savaş ediyor. Velev kimi mağaza zincirleri de farkında olmadan uydurma eserlerden alıp envanterine ekliyor ve satıyor. Sahtecilerin usulleri geliştikçe gerçek bataryalar ile düzmecelerini ayırmak zorlaşıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink