Bebeklerin Şarkıları Taklit Ettiği Ortaya Çıktı

Ana pederlerin ve araştırmacıların uzun müddettir bildiği üzere bebekler, etrafından duydukları sözcükleri taklit ederek konuşmayı öğreniyorlar. Yeni bir araştırmaya nazaran bebekler tıpkı vakitte duydukları müzikleri da taklit etmeye çalışıyor.

Bebekler, konuşmayı öğrenme aşamasında duydukları sözcükleri taklit ederler. Bu aşamada şimdi bozuk bir kayıt cihazından hallice olan bebekler, örneğin “Bu kitap çok güzelmiş” dediğinizde aradan bir sözcük seçer ve 'kitap' gibi tek bir sözcüğü tekrarlar. 

Yeni bir araştırmaya nazaran bebeklerin taklit ettiği sözcükler sırf kullanılan sözlerle hudutlu değil. Konuşmayı öğrenme devrindeki bebekler başkaca müzikleri da taklit etmeye çalışıyor. 

Sesleri notalarıyla taklit ediyorlar

Çalışmanın bir modülü olarak araştırmacılar, 15 aylık bir erkek bebeğin 'Happy Birthday' şarkısının başlangıcını söylemeye çalıştığı bir görüntü kaydetti. Sesin tahlili, evlatların birinci altı notayı neredeyse kusursuz biçimde yanlışsız ton olan Sol majörden söylediklerini ortaya çıkardı. 

Araştırmacılardan biri olan Ohio Eyalet Üniversitesi Müzik Mektebi doktora talebesi Lucia Benetti, bebeklerin hayatlarının birinci yıllarında sofistike müzik dinleyicileri haline geldiklerini, ritimler ve döngülerden çok şey öğrendiklerini, devranla da bu mevzuda daha uygun hale geldiklerini söyledi. 

Araştırmanın birinci kısmında bebekler, müziği ne kadar taklit etmeye çalıştıklarının görülmesi için 1 gün boyunca gözlemlendi. Araştırmada, 16 saat boyunca üzerine bir kayıt cihazı takılan bir bebeğin duyduğu ve çıkardığı sesler kaydedildi. Daha sonra bu ses evrakı tahlil edildi. Ayrıyeten bebeğin yapmaya çalıştığı müzikler de araştırmada bölge aldı. 

Bu teknik, daha evvel gayrı araştırmalarda kullanılmıştı. O çalışmalarda, şimdikinden farklı olarak bebeklerin konuşma becerisini nasıl geliştirdikleri incelenmişti. Bebeklerin müzik yeteneğinin gelişimi birinci kere bu formda inceleniyor. 

Bir bebek, Happy Birthday müziğini söylemeye çalıştı

James isimli bebek, günün başında 10 dakika kadar Happy Birthday müziğini söyleyen bir oyuncak ile oynadı. Daha sonra gün içerisinde James 10 kere Happy Birthday müziğini andıran bir müzik teşebbüsünde bulundu. Bu denemeler yaklaşık olarak 4 saniye sürdü. 

Daha sonra James’e anası Rain Rain isimli evlat müziğini iki sefer söyledi. Altı saat sonra James, babasıyla oynarken müziğin kendi versiyonunu söyledi. Bu sefer James’in müziği 7 saniye sürdü. James’in pederi “Çırpılmış yumurta, çırpılmış yumurta haydi kas yap bacaklarımda” üzere uydurma müzikler da söyledi ama James bunları tekrar etmedi. 

Araştırma sonuçlarına nazaran bebekler etraflarından gelen müzikleri ve melodileri taklit edebiliyor. Araştırmacılar, bu araştırmanın ardılı olarak yapılacak çalışmalarda bu olgunun sistematik olarak incelenebileceğini söylüyor. 

Yani sonuç olarak ana pederlerin evlatlara müzik söylemesi, evlatların müzik yeteneğinin gelişiminde değerli rol oynuyor. Münhasıran bebeklere müzik söylemeyi ihmal etmemek gerekiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink