8K Oyunculuk Vaadinin Kilit Noktası: AMD SmartShift

Bu yılın sonlarına gerçek yeni nesil konsollar kullanıcılarıyla buluşmuş olacak. Pekala, şirketler vaat ettikleri 8K oyunculuk deneyimini yeni konsollarda kullanıcılara sunabilecekler mi? Şirketler, bunun için ne cins donanımlar kullanacak?

AMD, CES 2020'de iştirakçiler için yaptığı açılış sonrası şirketin; PlayStation 5 ve Xbox Series X'in sunacağı 8K oyunculuk deneyiminde kilit bir noktada bölge alacağına dair birtakım fikirler ortaya çıkmaya başladı.

PlayStation 5 ve Xbox Series X oyun konsollarının, Sony ve Microsoft tarafından 8K oyunculuk deneyimi sağlayabileceğini vurgulayarak duyurulması sonrası bu şirketlerin, bu kadar yüksek çözünürlüğü yüksek fiyatlar olmadan nasıl sunacağıyla ilgili başlarda soru işareti oluşmuştu. Alışılmış bunun yanında konsolların boyutu da bu bahiste ayrıyeten değer arz ediyor.

Kurtarıcı AMD mi?

Sony ve Microsoft'un 8K konusundaki açmazının mümkün yanıtı, AMD'nin CES 2020'deki sunumunda gelmiş olabilir. Şirket, sunum sırasında Ryzen 4000 mobil işlemcilerde bölge alacak olan SmartShift teknolojisini duyurdu.

En kolay formda SmartShift için akıllı güç dağıtım tekniği diyebiliriz. Bu teknik, oyun donanımlarının yaptığınız sürece de bağlı olarak CPU ve GPU güç tüketimini dinamik bir biçimde ayarlayabilmesini sağlıyor. Yani işlemci, CPU yoğunluklu süreçlerde CPU'nun performansını arttırmak için bu donanıma daha çokça güç sağlayacak.

Şayet ki grafik yoğunluklu bir oyun oynuyorsanız SmartShift, GPU'nun gücünü arttıracak. Böylelikle donanımın daha yüksek çözünürlük ve daha âlâ kare suratı sunmasını sağlayacak. AMD'nin yaptığı açıklamaya nazaran SmartShift teknolojisi sayesinde daha güzel performanslar, daha yüksek güç tüketimi yapılmadan sağlanabilecek.

PlayStation 5'e mi Xbox Series X'e mi?

SmartShift teknolojisinin kullanılabilmesi için cihazların, AMD'nin CPU'sunu ve GPU'sunu kullanması gerekiyor. Hem PlayStation 5 hem de Xbox Series X'te AMD'nin bu donanımları kullanılıyor.

Evet, SmartShift teknolojisi bu konsolların vaat ettikleri yüksek çözünürlükleri kullanıcılara sunabilmesini sağlayacak mı? Görünüşe bakılırsa bu ihtimal epeyce olası duruyor. Doğal AMD'nin Ryzen 4000 yongasındaki SmartShift teknolojisiyle olmasa bile buna benzeri bir teknoloji yeni konsollarda kullanılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink