2019 Black Friday ne vakit başlıyor?

Tüketicilerin büyük indirimler yakalamak için her yıl merakla beklediği gün bu yıl da geldi çattı. 2019 Black Friday ne vakit başlıyor? Devletimizde Kara Cuma olarak da bilinen gün ne kadar sürecek? 2019 Kara Cuma ne vakit başlıyor, neler indirimler giriyor? Türkiye’de Black Friday 2019 nasıl olacak? İşte tüm merak edilenler.

2019 Black Friday ne vakit başlıyor?

2019 Black Friday ne hengam başlıyor sorusu bir vadedir merak ediliyor. Kasım ayının birinci haftalarını arkada bıraktığımız şu günlerde, Black Friday için geri sayım başladı diyebiliriz. Black Friday dendiğinde aklımıza doğal ki indirimler geliyor. Hem yerkürede hem de memleketimizde birçok şirket, tüketiciler için indirimler sunmaya başlıyor. Velev indirimler, ismi Kara Cuma diye lisanımıza çevrilen günden evvel de başlıyor.

Birinci olarak, 2019 Black Friday ne devir başlıyor sorusuna karşılık verelim; 29 Kasım 2019.

Amerika’da her yıl Şükran Günü’nün gerisinden gelen birinci cuma günü düzenlenen bu aktiflik, tüm yerkürede bir alışveriş çılgınlığı manasına geliyor.

2019 Kara Cuma ne devir başlıyor sorusuna cevap verdik. Pekala, aslında bu günün geçmişi nerelere dayanıyor, indirimler nerelerde önümüze çıkıyor? Bu sorulara karşılık verelim.

Kara Cuma ne vakit başladı?

Başta da söylediğimiz üzere Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş bir gün. 1932’de ABD’de başlayan Kara Cuma furyası sonrasında Kanada ve İngiltere’ye yayılıyor. En ahir da tüm yerküreyi tesiri altına alıyor. Bu güne Noel alışverişleri döneminin başlangıcı da deniyor.

Birinci olarak, Kara Cuma laf öbeği direkt Black Friday’in Türkçe’ye çevrilmiş hali. Devletimizde birtakım şahıslar tarafından bu ismin reaksiyonla karşılandığını söyleyebiliriz. Lakin, külliyen alışveriş odaklı olan bu günün rastgele bir diyaneti meali bulunmuyor.

Kara Cuma ne vakit başladı sorusuna da cevap verdikten sonra bu ismin nereden geldiğine de açıklık getirmek gerekiyor.

Black Friday söz öbeği birinci olarak 1961 yılında gazetelerde kullanıldı. Sebebi ise, kişilerin alışveriş yüzünden oluşturdukları yoğunluk ve ortaya çıkan izdiham. Rivayete nazaran, uygulanan indirimler sonrasında beşerler mağazalara akın ediyor ve bu esnada birçok insan hayatını kaybediyor. Kasım ayının 4. haftasına denk gelen bu gün de bu sebepten ötürü, Black Friday yani Kara Cuma ismini alıyor.

Fizikî mağazalar bu tarihte kapılarını alışılagelmiş saatlerinden daha erken açabiliyor. Bu da çalışanların çokça mesai yapması anlamanı geliyor.

Günümüzde de emsal izdiham haberlerini duyuyoruz. Ama, son yıllarda online alışverişin yaygınlaşmasının bu izdiham haberlerinin önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Amerika‘da ise online alışverişe karşın yoğunluğun önüne geçilemiyor. 2010 yılında New York’taki Target mağazalarından birinde uzun kuyrukların arasına girmek isteyen müşterilerin gayrı müşterileri tehdit ederek taraflarını almak istediği haberleri ortaya çıkmıştı. 2012’de ise Florida’daki bir Walmart mağazasında iki kişi park noktası nedeniyle arbede etti ve hikaye birinin vurulmasıyla son buldu.

Tüm bu yaşananlara karşın Black Friday‘e olan ilginin azalmadığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de Black Friday 2019 furyası

Tüketicilerin istedikleri eseri yüksek indirim orantıları ile olağandan daha münasip fiyatlara satın almasını sağlaması nedeniyle Türkiye’de Black Friday 2019 da yeniden tesirli geçecek diyebiliriz.

İndirimler farklı kategorilerde önümüze çıkıyor. App Store ve Google Play Store üzere pratik marketlerinde şahsi indirimler yapılıyor. Birebir biçimde Steam, Origin ve PS Store üzere platformlarda da indirimler oluyor. Başkaca e-ticaret platformları ve perakendeciler de çeşitli indirimler sunuyor.

Natürel burada şunu hatırlatmak gerekiyor. Kara Cuma bizim isim hassasiyeti gösterdiğimiz bir gün. Bu yüzden markalar da bu günü farklı formlarda tanımlıyor. Daha evvelki yıllarda Şahane Cuma, Mükemmel Cuma, İnanılmaz Cuma ve Kusursuz Cuma üzere tanımlamaları duymuştuk. Bu yıl da markaların neler yapacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Backlink